ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Aslanhane Camii (Ahi Şerafettin) UNESCO Dünya Miras Listesinde!


Anadolu’nun ahşap direkli ve kirişli camileri arasında yer alan Aslanhane Camii (Ahi Şerafettin)
UNESCO Dünya 
Miras Listesi’nde yerini aldı. 


Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan Aslanhane (Ahi Şerafettin) Camii UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla, Aslanhane (Ahi Şerafettin) Camii Dünya Mirası ilan edildi.

Ulus'ta yer alan ve yapımı 13. yüzyıla dayanan ahşap malzeme ve desteklerden oluşan cami, Ankara'nın Gordion'dan sonra listeye giren ikinci kültür hazinesi oldu.

Taş duvarlıdır ve bugün üzeri sivri kurşun kaplama çatıyla örtülmüştür. Caminin doğusunda bulunan türbe külliyesi duvarına gömülü antik aslan heykeli sebebiyle Aslanhane Camii olarak anılmaktadır. 13. yy başında Ahi kardeşler tarafından yaptırılmış ve 1289–1290 yılları arasında tamir ettirilmiştir. Planı uzunlamasına beş sahanlı bazilikal tiptedir. Orta sahın yan sahınlardan biraz daha yüksek ve geniş tutulmuştur. Tek şerefeli minare, caminin kuzeydoğu duvarına bitişik olup taş kare kaideli ve silindirik tuğla gövdelidir. Minare kaidesinde Roma devri malzemesi dikkati çeker. Haremin kuzeyinde yine ahşap olan kadınlar mahfili yer alır. Caminin biri doğuda biri batıda, diğeri de kuzeyde olmak üzere 3 girişi vardır. Cami içi ahşap Selçuklu camilerinin 13. yüzyıldan kalan güzel bir örneğini vermektedir. 

Ulus-Samanpazarı semti, Kale Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Aslanhane (Ahi Şerafettin) Camii toplu ulaşım güzergâhlarına oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Ankara Kalesinin güney ucunda ve Ulus Tarihi Kent Merkezinde yer alan cami ve yakın çevresine ulaşım toplu taşıma araçlarının yanı sıra yürüyerek de (Ulus merkezden yaklaşık 15 dk.) erişim sağlanabilmektedir.

DSC_7907.jpg     

DSC_7910.jpg        

DSC_6092.jpg   

ADRES:
Kale, 06240, Kale Sk., 06250 Ankara