ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kuş Gözlemciliği


Bala ve Haymana ilçesi sınırları içinde Ankara’nın 70 km güneyindeki küçük kapalı bir havza içinde yer alan 1.500 hektarlık Çöl Gölü (Çalıkdüzü) küçük derelerle beslenen tuzlu ve sığ bir göldür. Büyük Çılıbıt, Sakarca, Angut ve Çamuran dahil çok sayıda su kuşu gölde yaşar. Flamingo, dikkuyruk ve uzunbacak genel olarak üreme sonrası dönemde gölde görünürler. Bölgede üreyen diğer kuşlar arasında yeşilbaş, kılıçgaga, akçacılıbık ve kızkuşu vardır. Ankara’nın 20 km güneyinde yer alan Gölbaşı ilçesinde, Mogan Gölü çevresi, alacabalıkçıl, Macar ördeği, pasbaş pakta ve dikkuyruk kuşlarının nüfus artışını sağlaması yönüyle önemli bir kuş alanı konumu kazanmıştır. Sonbahar sonunda ve ilkbahar öncesinde Macar ördeği, küçük batağan, bahri, kızılboyunlu batağan, karaboyunlu batağan, küçük balaban, boz ördek, yeşilbaş, saz delicesi, sakarmeke ve uzunbacak gibi çok sayıda su kuşu gözlenir. Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçelerini kapsayan ormanlık ve dağlık bir bölgede yer alan Soğuksu Milli Parkı, karaleylek, sakallı akbaba, küçük akbaba, kızıl akbaba, kara akbaba ve küçük kartalın çoğalan nüfusları ile önemli kuş alanı konumu kazanmıştır. Güdül ve Dörtdivan ilçelerinde, Kavaklı Dağı eteklerinde, Sakarya Nehrinin kollarından olan Kirmir Çayına akan Savari Deresinin oluşturduğu 10 km uzunluğundaki bir vadi kara akbaba üreme sahasıdır. Beypazarı ilçesinin kuzeyinde yüksekliği 100 m’ye ulaşan İnözü Vadisinde, kayalıklarda yuva yapan karaleylek, bıyıklı doğan, küçük akbaba ve kuzgun gözlenir. Beypazarı-Nallıhan ilçelerinde, Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı Gölüne akan akarsuların ağızlarındaki sulak alanları ve gölün kuzeyindeki kayalıkları içine alır. Bu bölgede kuluçkaya yatan önemli türler arasında gece balıkçılı, karaleylek, küçük akbaba, bıyıklı doğan sayılabilir. Göç sırasında ise çok sayıda leylek ve angut için konaklama noktasıdır. Küçük akçabalıkçıl, gri balıkçıl, gece balıkçılı ayni toplulukla kuluçkaya yatar. Bölgede karaçaylak ve gökdoğan ürer. Bölgede ara sıra gözlenen akkuyruklu kartal büyük olasılıkla yakın bir çevrede üremektedir. Bala ilçesindeki Beynam Ormanı kuluçkaya yatan iki çift şah kartal ile önemli kuş alanı konumu kazanmıştır.
Tol Gölü, Ankara Kent Merkezi’ne yaklaşık 55 km uzaklıkta, Bala İlçesi sınırları içinde yer almaktadır. Bala İlçesi’ne uzaklığı ise yaklaşık 10 km’dir. Tol Gölü, Tol Köyü idari sınırları içinde bulunmaktadır.Etrafında çok fazla yerleşimin olmaması ve kıyı-bataklık ekosistemini en iyi şekilde barındırması su kuşlarının konaklaması ve beslenmesi için oldukça uygun bir ortam sunmaktadır. Alan, göç eden kuşlar (Kara Leylek, Flamingo, Ördek, Kartal, Şahin, Kerkenez vs.)  için Ankara civarındaki kilit konaklama noktalarından biridir ve nispeten küçük sulak alanları tercih eden göçmen kuşlar için önemli bir alandır. Bu özellikler kuşların bölgede konaklaması için uygun ortam sağlamasından ve endemik bitki türlerinin (Centaurea tchihatcheffii (Yanardöner-Sevgi Çiçeği), Astragalus karamasicus (Korumaz Geveni) ve Crocus (Ankara Çiğdemi) tehlike altında olmasından dolayı önemlidir.
Tol Gölü 19.04.2017 tarihinde Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilmiştir.WhatsApp Image 2021-04-26 at 11.13.40.jpeg


tol gölünallıhan kuş cenneti