ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ 2021 VE 2022 YILI KÜLTÜR VE TURİZM VERİLERİ YAYIMLANDI

    Binlerce yıllık tarih, kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Cumhuriyetimizin Başkenti Anakaramızın değerlerini daha etkin bir yapılanma ile ulusal ve uluslararası arenada tanıtacak öngörüyle çalışmalarımızı kısa ve uzun vadeli projeksiyonumuzu oluşturarak başlattık.
Bu çerçevede sahip olduğumuz alt yapının istatistiki verilerini kurumlarımızdan temin ederek ilimize ait kültür ve turizm veri tabanımızı oluşturduk. Tamamı resmî kaynaklardan oluşan konaklama, termal, sağlık turizmi verilerinin yanı sıra Esenboğa Havalimanımıza gelen yerli ve yabancı uçuş sayıları; müze, ören yeri, kütüphane ve millî parklarımıza gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayılarını da istatistiğe döktük.
Hedefimiz, şehrimiz için yapılan tüm denetimlerde, Ankara’daki kültürel ve sanatsal etkinliklerde, Ankara’ya gelen yerli-yabancı turist sayılarında doğru analizler yapmak, sektöre yön vermek, hedef pazarları belirlemek, buna dönük programlar organize etmek, sektörel yatırımlara yön vermek, paydaşlarımıza doğru bilgi aktarmak ve yatırım planlarımızı da bu çerçevede oluşturmaktır.   


Ali AYVAZOĞLU
Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü


                                                   

 2021 KÜLTÜR VE TURİZM VERİLERİ.pdf
2022 KÜLTÜR VE TURİZM VERİLERİ.pdf